Gyermek tervezés - Szülés - Baba nevelés
Browsing Category

Terhesség

A 15. hét

A magzat bőrét finom szőrzet borítja, bőre olyan vékony, hogy átlátszanak rajta az erek. A magzat hossza a 15. héten kb. 13 cm , súlya kb. 70 gramm. Egyre több kálcium épül be a…

A 14. hét

A magzat tovább fejlődik, hossza kb. 12cm, súlya kb. 45 gramm. Kialakulnak a körmök a kézen és a lábakon. Az izmok fejlődésével egyre összehangoltabb a méhben való mozgása, bár ezt…

A 16. hét

A terhesség második harmadában általában jól érzik magukat a kismamák, tele vannak energiával.

Császármetszés igény szerint?

Az utóbbi évek szemlélete szerint a szülészeten a nő az orvos egyenrangú partnerévé vált. Vajon ebből az is következik, hogy akár úgy is dönthet: császármetszéssel akar szülni?…

Mennyi ideig tart a szülés?

A szülés előjelei Kicsi a valószínűsége, hogy nem ismerjük fel a vajúdás kezdetét – a jelek szinte félreismerhetetlenek. Három főbb jelből tudhatjuk, hogy a vajúdás nemsokára…

A 20. hét

A terhesség középső hónapjaiban az anya általában nagyon jól érzi magát.

Ikrek

Nagyjából 80 terhesség közül egyből ikrek születnek. Olyan családban, ahol korábban többször volt ikerszülés, nagyobb valószínűséggel kell vele számolni. Az egypetéjű ikrek, mint…

Első órák a kórházban

Mi történik, amikor a babát elviszik? Az élet egyik legnagyobb csodája, amikor anya és gyermeke először találkozik egymással. Idegenül, és mégis ismerősként csodálkoznak…

A Down-kór

A Down-kór olyan kromoszóma rendellenesség, amely jellemző küllemmel járó értelmi fogyatékosságot okoz. Gyakorisága az anyai életkor előre haladtával növekszik, így a 35 év feletti…

A 28. hét

Már csak 3 hónap van hátra a terhességből. A terhes nő kezdi magát terebélyesnek és nehézkesnek érezni. Az utolsó hónapokban zsírrétegek rakódnak le a magzaton.

A 32. hét

A terhes nőnek minél több pihenésre van szüksége, ha teheti, feküdjön le délután is. Kezd ez az állapot kicsit "terhes" lenni, az ember nehéznek, vaskosnak érzi magát.

A 36. hét

Mostanra a terhes anyák abbahagyhatják a munkát, s szülési szabadságra mehetnek. (Nem kötelező szülés előtt igénybe venni.)

A 40. hét – A születés

A kismama már nagyon türelmetlenül várja a szülést, egyszerre izgatott és megkönnyebbült, hogy már nincs sok idő hátra.

Szaunázhat-e a kismama?

Ha korábban nem szaunáztunk, semmiképpen ne a várandósság idején kezdjük el. Nem tudhatjuk, hogyan reagál szerveztünk a hirtelen forróságra. A hideg-meleg váltakozása edzi a…

A szülés várható időpontja

A terhesség 266 napig tart a fogamzástól a szülésig. A fogamzás legvalószínűbb ideje a peteérés körül van. Normális, 28 napos ciklus esetében ez a ciklus 14. napján következik be,…

Mit kell tudni az AFP-vizsgálatról?

Az AFP (alfa-fetoprotein)-szűrést minden kismamánál külön kérés vagy speciális indok nélkül is elvégzik. A vizsgálat olyan magzati fehérje kimutatásán alapul, amely valamilyen…

Ultrahangvizsgálatok

A vadonatúj technikának köszönhetően az utóbbi tíz évben már a várandósság alatt felismerhetjük, egészségesen fejlődik-e a csöppség. Hatalmas fejlődésen ment keresztül az…

Csöndes-gyöngéd születés

A köztudatban a szülés folyamatának elmaradhatatlan része a fájdalom, mind a szülő nő, mind az újszülött számára. Pedig másképp is lehet szülni: természetes, kíméletesebben. Nem is…

Befolyásolhatjuk-e a gyermek nemét?

A Shettles-módszer A különféle technikák és praktikák közül talán az egyik legismertebb az ún. Shettles-módszer. Ez a következő elgondoláson alapul: az Y-kromoszómát hordozó…

A 13. hét – A nem megállapítása

Kialakultak a magzat külső nemi szervei, már megállapítható a neme is, bár ezekben a hetekben még nem 100%-os bizonyossággal. Kialakultak a hangszálak és szinte teljes egészében a…