Browsing Category
Terhesség
A folsav – az idegrendszeri megbetegedések ellen
Egy felmérésből kiderül, hogy a megkérdezettek 75%-a ismeri a folsavat, de csak 14%-uk tudja, hogy szedésével szinte minimálisra csökken a fejlődési rendellenességek előfordulása.…
Császármetszés igény szerint?
Az utóbbi évek szemlélete szerint a szülészeten a nő az orvos egyenrangú partnerévé vált. Vajon ebből az is következik, hogy akár úgy is dönthet: császármetszéssel akar szülni?…
Mennyi ideig tart a szülés?
A szülés előjelei
Kicsi a valószínűsége, hogy nem ismerjük fel a vajúdás kezdetét – a jelek szinte félreismerhetetlenek. Három főbb jelből tudhatjuk, hogy a vajúdás nemsokára…
Jógaszülés – Holisztikus szemléletű felkészítés a szülésre és az anyaságra
A Birthlight® Jógaszülés egy finom és holisztikus (tehát úgy testi, mint lelki) megközelítésmód, mely során azon dolgozunk, hogy a várandósság időszaka a lehető legpozitívabb és…
Szülőszoba – Császármetszés, amilyennek látni szeretnénk
Eredetileg életmentő műtét volt, ma már arra is találnak módot, hogy a páciens kérésére végezzék el. Világszerte heves viták kerekednek arról, jól van-e így. A szakembereket és…
Első órák a kórházban
Mi történik, amikor a babát elviszik?
Az élet egyik legnagyobb csodája, amikor anya és gyermeke először találkozik egymással. Idegenül, és mégis ismerősként csodálkoznak…
A Down-kór
A Down-kór olyan kromoszóma rendellenesség, amely jellemző küllemmel járó értelmi fogyatékosságot okoz. Gyakorisága az anyai életkor előre haladtával növekszik, így a 35 év feletti…
A 24. hét – Has növekedése
Gyakran ez a terhesség legszebb hónapja. A terhes anyák általában jól néznek ki, boldognak és elégedettnek érzik magukat.
A 40. hét – A születés
A kismama már nagyon türelmetlenül várja a szülést, egyszerre izgatott és megkönnyebbült, hogy már nincs sok idő hátra.
Szaunázhat-e a kismama?
Ha korábban nem szaunáztunk, semmiképpen ne a várandósság idején kezdjük el. Nem tudhatjuk, hogyan reagál szerveztünk a hirtelen forróságra.
A hideg-meleg váltakozása edzi a…
A szülés várható időpontja
A terhesség 266 napig tart a fogamzástól a szülésig. A fogamzás legvalószínűbb ideje a peteérés körül van. Normális, 28 napos ciklus esetében ez a ciklus 14. napján következik be,…
Mit kell tudni az AFP-vizsgálatról?
Az AFP (alfa-fetoprotein)-szűrést minden kismamánál külön kérés vagy speciális indok nélkül is elvégzik. A vizsgálat olyan magzati fehérje kimutatásán alapul, amely valamilyen…
Ultrahangvizsgálatok
A vadonatúj technikának köszönhetően az utóbbi tíz évben már a várandósság alatt felismerhetjük, egészségesen fejlődik-e a csöppség.
Hatalmas fejlődésen ment keresztül az…
Csöndes-gyöngéd születés
A köztudatban a szülés folyamatának elmaradhatatlan része a fájdalom, mind a szülő nő, mind az újszülött számára. Pedig másképp is lehet szülni: természetes, kíméletesebben. Nem is…
Befolyásolhatjuk-e a gyermek nemét?
A Shettles-módszer
A különféle technikák és praktikák közül talán az egyik legismertebb az ún. Shettles-módszer. Ez a következő elgondoláson alapul: az Y-kromoszómát hordozó…
A 12. hét – reggeli rosszúllétek
Ezt a hetet tartják vízválasztónak több szempontból is. Egyrészt a korai terhesség kellemetlenségei kezdenek csökkenni, másrészt csökken a spontán vetélés esélye is.
A 13. hét – A nem megállapítása
Kialakultak a magzat külső nemi szervei, már megállapítható a neme is, bár ezekben a hetekben még nem 100%-os bizonyossággal. Kialakultak a hangszálak és szinte teljes egészében a…