Cickafark
A cickafark növénynek a virágát kell gyűjteni. Két fajtája létezik: egy gyógyító és egy nem gyógyító faj. A gyógyhatású cickafark virágát ujjaink között szétmorzsolva kellemes kamillaillatot érezhetünk. A növény egyaránt honos Európában, Észak-Ázsiában és Észak-Amerikában. Szívós, nagyon ellenálló, sőt szinte kipusztíthatatlan. Silány talajú mezőkön, legelőkön, utak és szántóföldek mentén, száraz lejtőkön terem. Apró fehér vagy rózsaszín virágai ernyőhöz hasonló virágzatot alkotnak.
Hatóanyagai: legértékesebb hatóanyaga a glikozidikus keserű anyag. Továbbá jelentős az illóolaj-tartalma, mely olyan komponenseket tartalmaz, mint a kamazulen, kámfor, szabinin, cineol, pinén, borneol és menthol. Összetevői között megemlíthetjük még a cserzőanyagot, szerves savakat (hangya-, ecet-, szalicil- és sztearinsav) és a flavonoidokat. Ezen anyagok változatossága adja a cickafark sokoldalú gyógyhatását.
Gyógytulajdonságai:
- étvágyjavító, étvágyserkentő,
- szélgörcsoldó,
- vizelethajtó,
- epetermelést serkentő és epehajtó,
- reuma elleni szer,
- köptető,
- fertőzés elleni szer,
- vérzéscsillapító,
- görcsoldó
- javítja az emésztést,
magyar tudósok szerint bevált asztmánál, főként gyermekeknél (ezt a kamazulén hatásának tulajdonítják), anélkül, hogy hashajtó lenne, javítja a kiürülési reflexet (Ajánlott mindazoknál, akiknél ez a reflex kialudt, és állandóan hashajtókkal élnek.), a férfiak számára is hasznos a cickafarktea, prosztataduzzanatnál nagyon hatékony gyógyszer, külsőleg használva szeszes kivonata fájdalomcsillapító, az izomlazító és a belső szerveket gyógyító hidratáló krémek alkotórésze
Mellékhatása: a vizeletet sötétbarnára festi, emiatt ne ijedjünk meg. A nagyon érzékenyeknél kiütést vagy hasmenést okozhat. Fogyasztása nem ajánlatos azoknál a nőknél, akik antibébi pirulákat fogyasztanak, és hosszabb ideig azoknál, akiknek hajlama van a daganatos megbetegedésekre (több mint 3 hónap).
[box type=”info” align=”” class=”” width=””]A tea elkészítése: 1 evőkanálnyi mennyiséget 2 dl forró vízzel leöntünk, 15 percig állni hagyjuk, szűrjük, és nem édesítve naponta kétszer isszuk, fél órával étkezés előtt.[/box]
Illóolaja: 240 kg frissen szedett cickafarkból állítanak elő 1 kg illóolajat, ami nagyon értékes.
Belsőleg használva (2-3 csepp 1 dl vízben):
- görcsoldó,
- fertőtlenítő,
- gyomorerősítő,
- gyulladásgátló,
- vérzéscsillapító hatású.
Fogyasztása javasolt emésztési zavarok, láz, influenza, reuma, aranyér, gyomor- és bélgyulladás, húgyhólyag, vesepanaszok és fejfájás esetén.
Külsőleg:
- Cickafarkolajas lemosással és borogatással kezelhetők a nehezen gyógyuló sebek, bőrgyulladások és nyílt lábszárfekélyek.
- Masszázsolaj készíthető narancsbőr kezelésére.
- Bedörzsölőszer formájában reumás megbetegedések kezelésére használják.
A cickafark olaja segít megemészteni az emlékeket, a kellemetlen helyzeteket, a félelmeket. A lelki sebek begyógyulnak, a tapasztalatokat hasznosítjuk. A cickafarkolaj segít mindent elsimítani, ami zavarná a lelki egyensúlyunkat.
Comments are closed.