Browsing Category
Csecsemőgondozás
Tejcukor-érzékenység
A tejcukor (laktóz) a tejben és egyes tejtermékben előforduló természetes, kettőscukor, amely nem képes közvetlenül felszívódni. A vékonybél bolyhainak tövében található laktáz…
Agyi rendellenesség okozza a hirtelen bölcsőhalált?
A Harvard Egyetem Orvosi Karának gyermekkórházában dolgozó kutatócsoport megállapította: a bölcsőhalált, vagyis azt a jelenséget, hogy addig teljesen egészségesnek látszó, néhány…
Bölcsőhalál Prevenciós Program
A hirtelen csecsemőhalál ("bölcsőhalál", "SIDS") évezredeken keresztül titokzatos és kikerülhetetlen tragédiaként jelent meg a szülők tudatában. A XX. század második felétől kezdve…
Kibújnak a fogak
Amikor kisbabánk hirtelen nyűgös, nyafogós lesz, vagy amikor a homlokát hirtelen forrónak érezzük, nem tudjuk, hogy gyermekünk beteg vagy csupán foga jön. Mi, szülők hajlamosak…
Az esti lefekvés rutinja
Minden kisgyermek életében van olyan időszak, amikor a lefekvés nem megy mosolyogva, önként és boldogan. Ilyenkor érdemes fokozottan odafigyelni arra, hogy a lefekvés ideje…
Aludj jól, gyermekem!
Ez a tanulmány a Dr. Eduard Estivill és Sylvia de Béjar szerzőpáros nevével fémjelzett Aludj jól, gyermekem! című könyvből készült. Sok szülőnek kell hosszabb-rövidebb ideig…
Fitymaszűkület
A hímvessző előbőre csecsemőkorban nem húzható vissza, sőt, nem is tanácsos húzogatni, mert berepedhet, hegesedhet, s aztán éppen ezek a hegek okozzák a szűkületet.
Mit tegyünk…
Alvásambulancia kicsiknek
Rosszul alszik a baba. Vagy egyedül képtelen elszundítani. Éjszaka többször felriad. Ez bizony alvászavar. Szerencsére legtöbbször nem betegség okozza. Általában rossz altatási…
Egészségesek-e a vegetáriánus babák?
Lehet-e egészségesen, kiegyensúlyozottan táplálkozni akkor, ha a család asztalára sosem kerül hús? Néhány évvel ezelőtt még határozott nem volt a válasz, ma már a legtöbb szakember…
A bölcsőhalálról
Az előzőleg egészségesnek tartott csecsemők hirtelen bekövetkező, váratlan halála az úgynevezett bölcsőhalál. Csak akkor beszélhetünk erről, ha a boncolás nem ad biztos…
Álom, álom, miért nem jössz?
Minden kisgyermek életében van olyan időszak, amikor a lefekvés nem megy mosolyogva, önként és boldogan. Ilyenkor érdemes fokozottan odafigyelni arra, hogy a lefekvés ideje…
Át kell vészelnünk! – Nátha, köhögés, fülfájás
Megfázásnak hívjuk, ám nincs mindig köze a hideghez korunk leggyakoribb, legtöbb embert érintő betegségének, a felső légúti hurutnak. Hároméves kor alatt az sem ritka, ha évente…
Szorult helyzetben – Székrekedés
Anyatejes babáknál egy hónapos kor után az sem számít ritkaságnak, ha tíznaponta van csupán székletük. Egészen más a helyzet a már vegyes étrenden élő gyerekekkel. Szemérmesen…
Nem mi rontjuk el!
Kevés szülő mondhatja el magáról, hogy soha egyetlen éjszakát sem kellett átvirrasztania csecsemője vagy kisgyereke miatt. A többség inkább arról számol be, hogy bizonyos…
Babakonyha – Egyet nekem – egyet neked
A nyolc hónapos gyerekek többsége már nagyon tevékeny tagja a családnak. Kúszik-mászik, üldögél, tesz-vesz. Éppen elég ügyes ahhoz, hogy egy-egy falatot a szájába tegyen.
Nem…
Járóbeteg-ellátás
Ugyanolyan jogai vannak a szülőknek a rendelőintézetiekben is, mint a fekvőbeteg ellátásnál, csak a megvalósítás más. A szülőknek joguk van kiskorú gyermekük mellett maradni…
Mit igyon a baba?
Biztosan ismerős számodra is a vízforraló szélén kicsapódó fehér lepedék és a csap szűrőjében fellelhető apró kavicsok látványa. Ha kisgyermekes szülő vagy, érthető az igényed,…
Kötelező védőoltások fél éves korig
Sok szülő úgy viszi el gyermekét a kötelező oltásokra, hogy alig rendelkezik ismeretekkel az oltás értelmét, típusát illetően. Ezáltal a következményekről is csak hiányos, esetleg…
Indigógyerekek – Korunk világmegváltói?
Egyedülállóak, óriási szeretet lakozik bennük az emberek, a természet és az univerzum iránt. Születésük küldetés, hogy különleges képességükkel értékesebbé tegyék a világot.…
A zene a híd szülő és gyermeke között
A zene, a hangok, a ritmus a legkorábbi élmény az ember életében. Gondoljunk csak az anya szívhangjára, melyet a magzat méhen belüli léte alatt mintegy 20 milliószor hall…